Perdeler Nasıl Yıkanır? Tül Perde Yıkama Programı

Mekanların en önemli dekoratif unsurlarından biri olan perdelerin, evin geri kalanındaki tüm tekstil yüzeyler gibi düzenli temizlenmesi gerekir. Perdelerin çoğu toz, evcil hayvan tüyü ve hatta küf sporlarını bile toplayan dokuma kumaşlardan yapılmıştır. Kirli görünmese bile perdelerin nasıl temizleneceğini bilmek ve perdeleri temizleme rutininizin bir parçası haline getirmek, evinizin temiz kalmasına yardımcı olur.

Perde Nasıl Yıkanır?

Perdelerimi Neden Düzenli Temizlemeliyim?

Perdeler, yemek kokuları ve sigara dumanı gibi evdeki kokuları içine çekme eğilimindedir. Bu durum perdelerin tazeliğini yitirmesine ve hafif renk solmalarına neden olabilir. Lekeler, özellikle açık renkli veya hassas perdeler üzerinde çok belirgindir. Tozlu perdeler iç mekan hava kalitenizi de büyük ölçüde etkileyebilir. Perdeler her açılıp kapandığında, toz ve diğer döküntüler havaya karışır. Özellikle alerjik reaksiyonlara karşı hassas kişiler için perdeleri düzenli olarak temizlemek, kapalı alandaki alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

Perdeleri Çamaşır Makinesinde Yıkama

Temizleme yöntemleri perde kumaşına göre değişiklik gösterdiğinden, herhangi bir temizlik işleminden önce kumaş türünü dikkate almanız gerekir. Pratikte birçok kumaş türü çamaşır makinesinde yıkanabilir. Öte yandan, konu perdeler gibi büyük kumaş parçaları olduğunda makinede yıkamak için en iyi perde türü, hafif malzemelerden üretilmiş perdelerdir. Pamuk oranı yüksek hassas kumaşlar, yüksek sıcaklıkta yıkandığında kolayca çekebilir. Kadife gibi suyu tutacak ağır malzemelerden yapılmış perdelerin, elde ya da kuru temizlemede temizlenmesi gerekebilir. Herhangi bir perdeyi yıkamadan önce etiketini ya da kumaş özelliklerini kontrol ettiğinizden emin olun ve aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Perdeleri kornişten çıkarın.
 2. Mümkünse perdeyi yıkamadan önce yumuşak fırçalı bir başlıkla süpürün ya da açık havada havalandırın.
 3. Yıkama esnasında ruletlerin kumaşa zarar vermemesi için, perdeleri düzgün bir şekilde katlayıp çamaşır makinesine yerleştirin.
 4. Çamaşır makinenizin hassas yıkama programını seçtiğinizden emin olun. Aksi takdirde soğuk yıkama ve yavaş sıkma ayarını manuel olarak seçin.
 5. Uygun miktarda deterjan ekleyip çamaşır makinesini çalıştırın. Perdelerinizin kırışmaması ve uzun süre mis gibi kokması için yumuşatıcı ilave etmeyi unutmayın.
 6. Yıkama işlemi bittikten sonra perdelerinizin kırışmaması için vakit kaybetmeden yerine asın.
 7. Perdelerin asılı konumda doğal olarak kurumasına izin verin. Perdeleri asarak kurutmak, kırışıklıkların açılmasını kolaylaştırır ve ütülü gibi görünmesini sağlar.
 8. Perdelerin çekmesi konusunda özellikle endişe duyuyorsanız, çamaşır makinesinde yıkama riskini almayın ve bunun yerine elde yıkamayı ya da kuru temizlemeyi tercih edin.
Tül Perdeler Nasıl Temizlenir Beyazlatılır?

Perdeleri Elde Yıkama

Hassas kumaşlar ve hassas desenlere sahip perdeler, yüksek devirli makinelerde yıkandığında hem çekme hem de ruletler nedeniyle hasar görebilir. Perdeleri elde yıkamak; çekme ve hasar görme riskini azaltmaya yardımcı olur. Elde yıkama, özellikle %100 pamuk gibi narin perdeler için iyi bir seçimdir. Öte yandan kadife gibi hassas ancak ağır kumaşları elde yıkamak zor olabilir. Sıkma zorluğu ve kuruma süresinin uzunluğu nedeniyle, ağır kumaşlarda kuru temizleme gerektirebilir.

 1. Elde yıkama için formüle edilmiş bir deterjan kullanın.
 2. Hassas kumaşa zarar vermemek için yumuşak bir deterjan kullandığınızdan emin olun.
 3. Farklı ürünler farklı miktarda deterjan kullanmayı gerektirebileceğinden, deterjanın etkiketinde yer alan kullanma talimatlarını izleyin.
 4. Fazla suyu sıktıktan sonra, doğrudan güneş almayan ve havadar bir alanda asarak kurutun.

Perdelerinizin Temiz Kalmasını Sağlamak İçin Bunları Yapın

 • Yemek pişirirken mutfak kapısını kapalı tutun ve sigarayı sadece dış mekanlarla sınırlandırmaya çalışın.
 • Günlük toz ve kiri temizlemek için perdelerinizi düzenli olarak yumuşak bir fırça aparatı ile vakumlayarak süpürün.
 • Kötü kokular sorun olmaya devam ediyorsa, perdelerinizi sık sık havalandırmayı ya da koku önleyici kumaş parfümlerini deneyin.
 • Kornişlerden çıkarılmış perdeleri bir ya da iki saat süreyle açık havada havalandırın.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.